Trompet Nasıl Çalınır: Trompet Hakkında

Öncelikle trompet nasıl yapılıyor merak edenler için, çalmak istediğiniz müzik aletinin elinize nasıl ulaştığını görmek için trompetin yapım aşamalarını izleyelim;

Trompet kullanımı diğer enstrümanlar gibi emek ve öz veri istemektedir. Trompet kullanımı için belirli özelliklere sahip olmak gerekmektedir. Nefesli çalgılar arasında yer almaktadır bu yüzden muhteşem bi nefese bunun yanında ağız ve diş yapınız çok önemlidir. Özellikle ön dişlerin düzgün ve eksiksiz olması çok önemlidir. Trompet eğitimi alabilmek için en uygun 10-12 yaş aralığı olarak uzmanlar tarafından desteklenmiştir. İleriki yaşlarda öğrenmeye çalışılsa bile çocuk yaşlardaki gibi etkili olacağı söylenemez. Bu yüzden erken yaşta trompet eğitimini almak gerekmektedir.

trompet-kursu-izmir

Trompet çalınabilmesi için kişiden kişiye değişmekte ve dudak yapısı bu hususta etkilidir. Ortalama günlük 4 saatlik bir çalışma ile ve eğitim veren hoca yardımıyla kolaylıkla çalınabilmektedir. Trompet çalarken sağ elin işaret, orta ve yüzük parmakları pistonların üstüne gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Sol el ile ise trompeti alttan destek olacak şekilde yere paralel şekilde tutulması sağlanır. Trompette ses çıkartmanın en önemli mantığı çıkan havanın hava sütununu titreşmesi sonucunda ortaya çıkan ses üzerine kurulmuştur. Dudakların çok seyrek bir şekilde üflendiği takdirde trompetin içindeki hava sütunları hava ile dolunca kalın ve kısık ses çıkmaktadır.

Bunun yanında dudaklar sıkı ve hızlı bir şekilde üflendiği takdirde daha yüksek ve daha net bir şekilde ses çıkmaktadır. Bu sesler doğal armonikler olarak adlandırılan tiz sesler denir. Günümüzdeki trompetler yapısı itibari ile pistonlar sayesinde uzatılıp veya kısaltılabilmektedirler.

WhatsApp Bize Yazın