05 Kasım 2014

Doğaçlama Tiyatro Kursu

İzmir Alsancak’ta Doğaçlama Tiyatro Kursu

İçinizden geldiği gibi performans sergileyin

doğaçlama tiyatro kursu izmir alsancak

Doğaçlama tiyatro günümüzde iyice popüler bir hale gelmiştir. Doğaçlama tiyatro kurslarına olan ilgi de artmış fakat ülkemizde doğaçlama tiyatro konusunda yeterli uzman kurum olmadığı için gelişmesi zaman almıştır. İzmir’de Erturgut Sanat Merkezi, Art’n More, Rapsodi Sanat, Söz Konusu Sanat ve Taş Kağıt Sanat doğaçlama tiyatro kurslarının önde gelen isimleridir.

Doğaçlama tiyatro, tiyatro sanatı içerisinde en vazgeçilmezlerden biridir.
İlk olarak 1930 yılında Avrupa’da viola spolin tarafından ortaya çıkarılan oyunun daha spontane bir şekilde gelişmesine izin vermek ve kurallara bağlı kalmamak, tiyatro oyunlarının benzersizliğini sağlamış ve bu şekilde kendilindenlik ortaya çıkarak oyuncuların karşılaştıkları ani durumlar karşısında oyuna yorumlarını katarak seyirciye sezdirmeden durumu idare etmelerini de sağlamıştır.

Chicago’da bir eğitim kurumunda çalışan spolin 14 yıl boyunca okulda bulunan göçmen çocukların topluma katılmasını sağlamak üzere bir takım oyunlar geliştirdi.
Spolin oyunu oyuncu eğitiminde kullanan ilk kişi olması nedeniyle çok önemlidir. Oyun duygusuna çok önem veren viola spolin oyuncuların bireysel olarak özgürleşmesini savunurken sahnenin yaşamın dışında yalıtılmış bir alan olmadığını anlatmaya çalışmaktadır. Bu nedenle de doğaçlama tiyatro oyuncuları çevresine ve diğer oyunculara karşı savunmasız olduğu kadar oyunu devam ettirmeye istekli de olmalıdır.

Doğaçlamanın en önemli figürlerinden biri olan spolin’in oğlu paul sills, tiyatroya olan ilgisine rağmen başlarda annesinin teknik ve öğretme tarzını beğenmese de sonraları doğaçlamanın oyuncuları daha fazla özgürleştirdiğini görmüş özgün bir tarzın ortaya çıktığını fark etmiştir. Ayrıca paul sills, spolinin tekniklerinin seyirciler tarafından oldukça fazla beğenildiğini fark ederek düzenli doğaçlama oyunların sergilenmesini sağlamıştır. David sheperd ile birlikte tarihte bir ilk olan “ the compass” adlı doğaçlama tiyatroyu da kurmuştur. Doğaçlama tiyatronun efsanevi mekanlarından bir diğeri ise “the second city” olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın