TAŞ KAĞIT SANAT’ ta Müzik Eğitimine Dair Neler Yapıyoruz ?

müzik silüet copy

Müzik kurslarına gelen öğrencilerin çoğu, hayatlarına biraz olsun yenilik katmak ya da içlerinde ukde kalan şeyleri daha fazla ertelememek için gelirler. Bunun yanında gerçekten müzik eğitimi için ön hazırlık yapmak isteyenler de vardır.

 

Bizim, Taş Kağıt Sanat olarak isteğimiz; müziği hayatınıza hobi olarak katacak olsanız bile, armoni, teori, işitme, orkestrasyon gibi müziğin korkulan yanlarının aslında ne kadar keyifli olduğunu doğru bir eğitimle sizlere göstererek ‘notaların hayatı’na biraz daha yakın olmanızı sağlamak, sizde gerçekten iyi bir dinleme kültürü oluşturmak ve müziği hayatınızın bir parçası haline getirerek bakış açınızı değiştirmektir.

 

Bir başka önemli konu ise, çoğu insanın ‘Bende kulak yok’  yanılgısıyla hareket edip, daha başlamadan pes etmesidir. Bunu mutlaka aklınızın bir köşesine kazıyın : Müzikte işitme algısı, eğitilebilen ve çalıştıkça geliştirilebilen bir olgudur. İlk derste, hatta birkaç derste bile, öğretmenin size çaldığı notayı ses olarak verememeniz, bu algının sizde olmadığı anlamına gelmez. Bilimsel olarak açıklamak gerekirse; yeni başladığınız veya henüz öğrenmekte olduğunuz bir işte, beyne belirli aralıklarla sinyaller göndermek, o kısmın blokajını açarak doğru ve istenilen şekilde çalışmasını sağlar. Bu hayatınızda yaptığınız her işte böyledir.  Önemli olan doğru yerde, sizi yüreklendiren ve size inanan doğru  öğretmenlerle çalışmanızdır.

 

Özellikle, vizyon sahibi olmayan, öğretmen olduğu yıldan bu yana kendini geliştirmeyen, egosu öğretme aşkından büyük olan, öğrencisini yüreklendirip ondaki ışığı ve müzik tutkusunu açığa çıkarmak yerine ‘Salla başını, al maaşını’ zihniyetini benimsemiş öğretmenlerden (!) uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 

Taş Kağıt Sanat’ta her öğrenci, profesyonel ekipman desteği ve yurt dışındaki konservatuvarlardan, müzik okullarından, seçkin müzisyenlerin arşivlerinden derlenen, öğretmenlerimizin her öğrencisi için özel olarak hazırladığı bir programla derslerine başlar ve  amacına yönelik olarak çalışmaya devam eder.

 

Öğrencinin eksik kalan yanları ve ayrıca yeteneklerinin tanımlanıp geliştirilmesi de öğretmenlerin gözlemleri ve deneyimleriyle açığa çıkarılır, gerekli kaynaklarla tamamlanır ve desteklenir.

 

Eğitim kriterlerimizin yurt dışındaki konservatuarlarla  aynı doğrultuda olduğunu Almanya’daki bir konservatuardan  gelen öğrencimizden duyduğumuzda bir kez daha doğru yolda olduğumuzun farkına vardık. Bu da bizleri mutlu etti .

 

Öğrencilerimizin çalıştıklarını sergileyebilmeleri ve sahne korkularını yenebilmeleri için her ay mini öğrenci konserleri ve yıl sonu konserleri düzenlenir.  Kendini geliştirmeye açık ve istekli öğrenciler yılda pek çok kez konser veren  Taş Kağıt Sanat Orkestrası’na katılım fırsatı yakalar.

 

Ayrıca, Taş Kağıt Sanat belli bir seviyeye gelen öğrencilere özellikle müzik alanında iş imkanı sağlar.

 

Şimdi gelin verdiğimiz yurt içi /yurt dışı konservaturlarına hazırlık eğitimlerine daha detaylı olarak göz atalım:

 

Pop, Jazz, Rock Vokal Eğitimi

Ses Eğitimi (Temel Kavramlar, İlkeler, Yöntemler)

Jazz İşitme, Solfej

Jazz Armoni

Repertuar Oluşturma

Vokal Doğaçlama

Piyano Eşliği

 

Temel Müzik Eğitimi ve İşitme – Solfej

 

Deşifre, Solfej – İşitme

Klasik ve Jazz

 

Kompozisyon – Bestecilik

Armoni, Müzik Formu, Prosedi

Konturpuan, Çalgı ve Orkestrasyon Bilgisi

Müzik Tarihi Türler ve Ülkeler, Tonal Dizi ve Kadanslar

 

Müzik Yetenek Sınavlarına Hazırlık

Müzik Yüksek Lisans Sınavlarına Hazırlık

Flüt

Klasik, Jazz Doğaçlama

 

Alto Saksafon

Klasik, Jazz Doğaçlama

 

Piyano

Jazz, Doğaçlama, Vokaller için Pop, Jazz, Rock Tarzlarında Piyano Eşliği Eğitimi

Jazz, Pop Armoni Orkestrasyon Düzenleme Bilgisi

 

Trompet

Klasik, Jazz Doğaçlama

 

Biz, TAŞ KAĞIT SANAT olarak, üniversal eğitim seviyelerinin sadece yurt dışında yaşayan insanlara özgü olmadığı, doğru öğretmenlerle ve kaynaklarla ülkemizde de güzel başarılara imza atılabilceğine inanıyoruz.

 

TAŞ KAĞIT SANAT

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın