Stres Atmanın En Sanatsal Yolu: Bateri

Bateri kelimesi günümüze Fransızca kökeninden gelmektedir. Davul seti diye adlandırılmasının yanı sıra vurmalı çalgılar takımı da denilebilmektedir. Görevi ise müzikte ritimi tutturmaktır.

Bateri çalmak denildiğinde akla ilk olarak çok hızlı olunması gerektiği gelmektedir ancak önemli olan şey hızlılık değil denge sağlayabilmek ve akıcı olabilmektir. Hızlı çalındığı durumlarda ortaya çıkan şey bateristin bateriye ne kadar hakim olduğudur. Bateri çalmak diğer müzik aletlerine göre daha zordur çünkü bateri çalarken hem sağ el hem sol el hem sağ ayak hem de sol ayağın uyum içerisinde olması gerekmektedir. Aksak ritimleri iyi çalabilmek sadece bateristin yeteneği ile alakalı olan bir şeydir. Baterist el ve ayaklarını kullanarak aynı anda farklı olan her ritmi kusursuz bir şekilde çalabilmelidir. Bu yüzden bateristlerde bulunması gereken en önemli özellik ise ritim kulağının olmasıdır. Ritim kulağı bateri çalmaya ilk başlandığı dönemlerde çok fazla olmayabilir ancak zamanla geliştirilebilen bir özelliktir. Bu özelliği geliştirebilmek için ise bagetle sürekli çalışmalar yapmak, sürekli müzik dinlemek ve enstrümanları müziğin arasında ayırt edebilmek gerekmektedir. Eğitilen müzik kulağı ile notalı olarak da bateri çalınabilmektedir. Bütün bunlar sonucunda ise ritim kulağına sahip olunmayan bir insanın iyi bir bateri çalabilmesi oldukça zor olmaktadır.

Bateri çalma konusunda iyi olan bir kişinin metronom hissi de oldukça kuvvetli olmaktadır. Çalmaya yeni başlayan kişiler için çalışmalarını metronom ile yapmaları oldukça yarar sağlamaktadır. Single strok, double stroke, paradidle, üçlemeler, altılamalar gibi ellerin kullanımını ilgilendiren tekniklerde ve dörtlük ritim üzerine dörtlük, sekizlik, onaltılık kick vuruşları gibi sağ ayak kullanımın ilgilendiren tekniklerde ayrıca hi – hat ile dörtlük, sekizlik, onaltılık saymak gibi sol ayağı ilgilendiren tekniklerin gelişmelerine katkı sağlamaktadır.

Bateri çalmayı en azından 1 kez denemek istiyorsanız hemen şimdi bateri kursumuzu arayıp yerinizi ayırtabilirsiniz. Bateri çalmanın ne kadar eğlenceli olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

WhatsApp Bize Yazın