Nasıl Gitar Ustası Olunur?

Gitarda Ustalaşmak İsteyenler İçin İpuçları

Bir gitar ustası olmak hoşunuza gider miydi? Bu rütbeye yükselebilmeniz için çok çalışmalısınız. Sadece çalmayı öğrenmekten bahsetmiyoruz; gitar sizin en iyi arkadaşınız olmalı. Jimi Hendrix, Eric Clapton, Jimmy Page, Joe Satriani, Eddie Van Halen  gibi gitarı yalayıp yutmuş ve bütün olarak çıkarmış efsanevi artistlerin izinden gitmek için gitar kursumuz’dan Eda Aşkan’ın çevirip düzenlediği yazımızı okumaya devam edin deriz.

 

1.Şimdi çalmaya başlayın.

Bütün zamanların en büyükleri bir gitara sahip oldukları andan itibaren onu tanımaya başlamışlardır. Bazıbüyük gitaristler de vardırki ergenlik dönemine kadar ellerine gitar almamışlardır (Eric Clapton ve John Lennon gibi) ya da daha ileriki yaşlara kadar (Glen Tipton, K.K.Downing, Tom Scholz). Bu yüzden bir ergenseniz ya da yetişkinseniz  ve şimdiye kadar hiççalmadıysanız bir gitar ustası olmak için hala çok geç değil. Cesaretiniz kırılmasın! Gitar kursu olarak tavsiyemiz en kısa zamanda çalmaya başlamanız. Mükemmel gitara sahip olmanız gerektiğiyle ilgili mazeretler bulmayı bırakın. İlham gelmesini beklemeyi bırakın. 1 dakika bile kaybetmeyin ve içinizdeki gitar ustasını geliştirmek için şimdi başlayın. Beklemek için hiç bir sebep yok.

 • Başlangıçta iyi olmamanız çok normal. Herkes en düşük kademeden başlar ve daha sonra kendini geliştirir. Bu hayatın her alanında böyledir. Şu benzetmeyi düşünün:

Bebekler yürümekte ve konuşmakta zorluk çekerler ama cesaretleri kırılmadan bunu yapmaya devam ederler. Sonunda o çocuklar size tekme atmak ya da annenize sövmek için kendilerini oldukça geliştirmiş olacaklar

 • İyi bir enstrüman alacak ekonomik gücünüz mü yok? Öyleyse şimdilik ucuz bir gitar alın. Parmaklarınızı güçlendirmeniz ve parmak hareketlerinizin gelişmesini sağlayacaktır. Geçici bir çözüm ama hiç yoktan iyidir

2.Parmaklarınız kanayana kadar pratik yapın. Hani şu Whiplash filmindeki arkadaş gibi

Tamam, belki başlamak için çok zekice bir yöntem değil (‘Tavsiyeler’ kısmını okuyun) ama ana fikri anladınız.

Eddie Van Halen omzuna taktığı gitarla hiç ara vermeden pratik yaparak evde dört dönermiş. Arkadaşları dışarı çıkıp partilere giderken O yatağına oturup saatler boyu gitar çalarmış. Aynısını yapmaya siz de hazır mısınız? Önceliklerinize karar verin ve birçok şeyi beraber yapmayı öğrenmeye başlayın. Konsantrasyon ve disiplin rüyalarınızın kapısını açmak için anahtarınız olacaklardır.

 3.Etrafınızı yetenekli müzisyenlerle çevirin.

Eğer bir gitar sihirbazı olmak istiyorsanız bulabileceğiniz en iyi gitaristlerle çalmanız gerekecek. Bir  ayda iyi gitaristlerle çalarak bir senede tek başınıza çalarak öğreneceğinizden çok daha fazla şey öğreneceksiniz.  Eğer tanımıyorsanız da onlarla tanışmanın yollarını bulun. Yakınlarınızdaki konserlere gidin ve kendinizi gitaristlere tanıtın ya da internet yoluyla onlara ulaşmaya çalışın.

4.İstikrarlı olun.

Gitar çalmaya başlayalı çok uzun zaman geçmemiş olması istikrarsız olmak için bir mazaret değildir. Tai Chi’de (Bir meditasyon türüdür. Kelime anlamı olarak Çince’de sonsuz yüce doruk veya dingin güç anlamına gelir.) olduğu gibi yavaşça ama %100 konsantrasyon ile egzersiz yaparsanız, sonrasında beş kat daha hızlı olacaksınız ve yapabilme kapasiteniz daha da artmış olacak. Bu yüzden pratik yaparken bunu yavaşça yapın ve konsantre olun. Sonuçlara inanamayacaksınız.

 

 • İyi bir öğretmeniniz ya da kaliteli bir enstrümanınız yoksa, gelişme süreciniz zor olabilir  fakat yapmanız gereken şey teknik üzerine konsantre olmaktı Egzersizlerinizi yapın ve sorular sorun. Israrcı olun. Birkaç iyi gitarist tanıyorsanız utangaç olmayın. Gitarınızla onların yanına gidin ve kibar bir şekilde sizin için bir dakika ayırıp ayıramayacaklarını sorun. Eğer cevapları olumluysa üzerinde çalıştığınız belirli bir akor ya da teknik için  parmaklarınızın pozisyonunun doğru olup olmadığını sorun. Çoğu uzman, bir hata gördüklerinde, sanat aşkı yüzünden kendilerini onu düzeltmek zorundaymış gibi hisseder.
 • İdollerinizi çalışı Diğer gitaristlerin sololarını ve rifflerini dinleyin ve öğrenin.

İşte öğrenmeye değecek bir kaç teknik:

 • Harmonik ve yapay harmonik
 • Palm muting
 • Vibrato
 • Hammer on ve pull off.
 • Bilmeniz gereken gamlar:
  • Major ve minor gamlar
  • Her tonda gamlar arasında yer değiştirerek tizden ve bastan çalmayı öğrenin.
  • Pentatonik major ve minor gamlar (Bütün pozisyonlarda, sololarınızı klavyede yer değiştirebilecek.

5.Gitar tablarını okumayı öğrenin.

Bir gitarist için tablar notalarla eş değerdir.Büyük bir gitarist olmak demek gitar için en iyi parçaların bütün sırlarını öğrenmek demektir.

Tabları internetten kolayca bulabilirsiniz. En iyiler arasında olmak istiyorsanız en iyilerden öğrenmelisiniz. Örnek alacağınız birkaç isim: Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Jeff Beck, Eric Clapton, Mark Knopfler, Eddie Van Halen, Angus Young, Joe Perry, Keith Richards, Steve Vai, John Petrucci, Jonny Greenwood, Jimmy Page ve John Mayer. Onların en sevdiğiniz şarkılarını öğrenin ve mükemmele ulaşana kadar yavaş bir şekilde çalın.

6. Klasik müzik çalışın.

Çalmak istediğiniz müzikten uzak bir dünya gibi görünebilir fakat örnek alacağınız gitar dahilerinin büyük kısmı  kariyerlerinin bir bölümünde klasik müzik tekniği çalışmışlardır. Örneğin Malmsteen Niccolo’ Paganini (19. yy’da yaşamış İtalyan Besteci, keman virtüözü, gitarist ve kompozitör)’den çok etkilenmiştir. Paganini’nin parçalarına uyumlama teşebbüsünde bulunurken seyircilerini şaşırtan kendine has bir teknik ve incelik geliştirmeyi başarmıştır.

Eddie Van Halen da – gitarın O’na sunduğu özgürlüğü keşfetmeden önce – müzik kariyerine piyano çalarak başlamıştır. Randy Rhoads tutkulu bir müzisyen ve klasik müzik dinleyicisidir.

7. Notaların okunması ile ilgili bütün bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Stevie Ray Vaughan blues tarihinin en mühim adamlarında biriydi ve müzik okumayı bilmiyordu ama  kendinize müziği okuma ve yazma için zaman verirseniz çok daha rahat edeceğinize eminiz. Sadece kulağınıza güzel geleni çalmayı öğrenmeyin, onu yazmayı da öğrenin ve müziği daha derinlemesine tanıyın. Müzik sadece çaldığınız notalardan oluşmaz, aynı zamanda notalar arasındaki duraksamalardan ve notaların kompozisyonundan oluşur.

8. Akor teorisini anladığınızdan emin olun.

Öğrenebildiğiniz kadar çok akor ve onların türevlerini öğrenin. Onları ne zaman ve nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili yeteneklerinizi geliştirin.  Jazz çalmıyor olsanız bile     (sık sık akor duyulur), notaları ve akor çalmayı bilmek sololarınızın daha enteresan olmasını sağlayacaktır. Muhteşem gitar sololarının bazıları jazzdan çok etkilenmiştir.

9. Tutku ile çalın.

İşte en sevdiğim kısım; Gitar çalmada iyi seviyeye ulaştığınız zaman gitarınızı duygularınızı ifade etmek için kullanabileceksiniz. Müziğin damarlarınızda dolaşmaya başladığını hissedeceksiniz ve aynı duyguları sizi dinleyenlere de hissettireceksiniz.

Unutmayın, bütün zamanların en iyi müzisyenleri, en saygı duyulanları, seyircisini duygulandırabilenler olmuşlardır.Müzik aynı zamanda bir komunikasyon aracıdır. Eğer iletecek mesajınız varsa denediğiniz şeyi üretmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kendinize inanın, nefes kesen bir gitarist olabilirsiniz. Eğer çok iyi olacağınıza inanırsanız bu sizin üzerinizde büyük bir pozitif fark yaratır.

Tavsiyeler

 • Parmaklarınıza ve bileklerinize iyi bakın. Çalmaya başlamadan önce ve çaldıktan sonra ısınma ve germe hareketleri yapın (Bunu size ısınmadan çalmaya başlayıp kendini sakatlayan ve bu yazıyı bir kolu askıda olduğu için tek elle yazmak zorunda kalan ben söylüyorum ). Her iki elinizle de düzenli olarak alıştırmalar yapı Tırnaklarınızı olabildiğince kısa tutun ki sesler temiz çıksın ve tellere kolaylıkla basabilin.
 • Çaldığınız elin tırnaklarını biraz daha uzun tutabilirsiniz. Arpej yaparken pena yerine parmaklarınızı kullanmak isterseniz işinize yarayacaktır.
 • Gitarınızı sevin ve ona iyi bakın. Düzenli olarak temizleyin. İyi çalışmıyorsa ya da kırıldıysa en kısa zamanda tamir ettirin.Özellikle teli koptuysa onu tamir etmek için acele edin çünkü telin kopmasından kaynaklanan gerilim gitar sapının eğrilmesine sebep olacaktır. Zamanında müdahale etmezseniz bu sefer de sapı tamir ettirmek için daha yüksek bir ücret ödemeniz gerekecek. O yüzden siz siz olun bugünün işini yarına bırakmayın.
 • Metronomla çalışın Metronomla çalabilirseniz, grupta çalmanız çok daha kolay olacaktır. (Akıllı telefonlarınıza bedava metronom aplikasyonu yükleyebilirsiniz.)

Yeni parçalar öğrendiğinizde düşük Bpm ile başlayıp yavaş yavaş hızı yükseltin.

 • MP3 parçalarının tonunu değiştirmeden ritmi yavaşlatan düşük ücretli programlar indirin ( “Audacity” gibi). Öğrendiğiniz parçayı ya da kısımlarını zevkinize göre yavaşlatın Bu sizin müzikal fikirleri algılayabilmeniz ve iyi bir müzik kulağına sahip olmanız için çok yardımcı olacaktır.
 • Gitar aşıklarının imdadına koşan “GuitarPro” yu duymayanınız kalmamıştır sanıyoruz . Parçalar üzerinde alıştırma yapmak için çok uygundur fakat kullandığınız tabların doğru olduğuna emin olun (ultimateguitar.com bunun için gayet uygun bir sitedir.) Bu programla istediğiniz parçayı istediğiniz ritmde çalabilirsiniz. Program, bünyesinde kendi metronomunu da barındırıyor ve çalışıyor olduğunuz parçanın tabından istediğiniz enstrümanı susturabilir, ya da her enstrümanı tek dinleyebilirsiniz. Eğer GuitarPro alamıyorsanız ( ‘bilgisayar dahisi’ bir arkadaşınızdan “bedava”destek alabilirsiniz diye düşünüyoruz 😉 ) “Tux Guitar” adında başka bir program edinebilirsiniz.
 • Diğer bir tavsiyemiz de ritmi takip etmeyi öğrenin. Çalmaya başlayan çoğu insanın problemi ritmi takip edememektir. Bunun için elinizi bacağınıza ya da bir kitaba vurarak ritmi takip etmeyi deneyebilirsiniz.
 • Kolay akorlardan ve tablardan başlayın. Zor parçalardan başlarsanız hemen onları çalamayacağınız için kendinizi hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz ve başaramayacağınızı düşünüp çalmayı bırakmak isteyebilirsiniz.
 • Başlangıç olarak ince telli gitarlarda çalışmanız size yardımcı olabilir fakat şunu da unutmayın ki kalın telli gitarlarda (Epiphone Les Paul ya da Gibson) çalışmak parmaklarınızı ince telli gitarlara göre daha çok güçlendireceği için, sonrasında ince telli gitarlarda harikalar yaratabilirsiniz .
 • Yakınlarınızda gitar dersi alabileceğiniz gitar kursu mevcutsa bu tabiki çok iyi bir fikir olur. Teknikleri bir öğretmenden öğrenmek , kendi kendinize ya da internetten öğrenmekten daha kolay olur.
 • Diğer bir tavsiyemiz bütün arpej tekniklerini parmaklarla ya da pena ile çalışmanızdır. Herhangi uzman bir gitaristin de size söyleyeceği, herkesin kişisel tekniğini geliştirmesi gerektiğidir. Bu yüzden kendi favorinizi bulana kadar arpej tekniklerini araştırın.

Uyarılar 

 • Ucuz gitarla çalmak dikkat etmeniz gereken problemler doğurabilir, kötü bir gitar kötü alışkanlıklar edinmenize sebep olabilir, mesela:
  • Seslerin temiz çıkması için tellere güçlü basmak, “fingering” i doğru şekilde yapmanıza engel olabilir ve sadece daha güçlü olan parmaklarınızı kullanmanıza  neden olur.
  • Bazı akorlardan ve notaları kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir. Çünkü kötü kaliteli klavyede sesler kulağa güzel gelmeyebilir.
  • Asla doğru tonda çalmayan sapı eğri olan gitarda çalışmayın, böyle bir çalışma yapmak müzik kulağınıza zararlı olacaktır.
 • Ayrıca, vasat gitarlar bir çok kişiyi gitar çalmayı bırakmaya sürükler. Çünkü gitarın sesi, dolayısıyla da çalınan parça kulağa hoş gelmez ve böyle bir gitara sahip olan biri de kötü çaldığını zannedebilir, vasat gitarın hatasını kendine yükleyebilir. Bu da tamamen hevesinin kaçmasına sebep olur.
 • Vasat bir perde asla iyi ses vermeyecektir. Bu yüzden bir gitara yatırım yapmaya karar verdiğinizde bu görüşleri de hesaba katmalısınız.  Led Zeppelin gitaristi Jimmy Page yeni başlayan bir gitaristin iyi bir gitar alması gerektiğini  çünkü iyi bir enstrümanın tekniğinizin gelişmesinde katkısının daha büyük olduğunu söylemiştir. Sadece uzun süre gitar çalmayı düşünüyorsanız bunu yapın.
 • Ucuz gitarların sahip olduğu diğer bir problem ise gitar sapı ve telleri arasındaki aralığın çok fazla olmasıdır. Bu da tellere çok daha güçlü basmanıza neden olur. Fakat bu sorun kolaylıkla çözülebilir. Gitarınızı enstrüman satan bir mağazaya götürün ve tellerle sap arasındaki mesafeyi azaltmalarını isteyin, bunu genelde ücretsiz yaparlar.Eğer ücret isterlerse, bu işi onların mı yapacağını yoksa başka birine mi yaptıracaklarını sorun; ikinci durumda gerçek bir usta bulun (En azından uzman bir gitarist ile çalışma imkanı elde edersiniz.).
 • Eğer çok sıkı çalışıyorsanız ve arada mola veriyorsanız, sonrasında kademe kademe arttırın yoksa sakatlanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan şeyler

 • Gitar – İstediğiniz tona sahip olanı bulmak için müzik mağazalarındaki gitarları deneyin. Bütün gitarlar aynı sesi vermezler ve bu tonu tutturamadıkları anlamına gelmez. Bütün gitarların farklı olduğunu unutmayın.
 • Tuner (enstrümanınızı akord etmek için size gerekli olan cihaz)
 • Pena
 • Metronom
 • Bir gitar kılıfı (case). Çoğu gitar, kılıfı ile birlikte satılır fakat gitarınızı sık sık taşımanız gerekiyorsa kısa zaman içinde case  eskiyecektir ve bu tür “case”ler enstrümanınızı çarpmalardan çok fazla korumayacaktır. Bunun için “hard case” alabilirsiniz fakat bunlar da biraz ağır olabilir. Sırt çantası gibi sırtınıza takabieceğiniz kalın bir gitar case alırsanız her yere çok daha rahat ve güvenli bir şekilde gitarınızı taşıyabilirsiniz.
 • Gitar askısı (isteğe bağlı – yeni başlayanlar için oturarak çalmak daha kolaydır.)
 • Capo (kelepçe olarak da bilinir – ton değiştirmek için harikadır)

 

 • Bir elektro gitar alacağınız zaman ihtiyacınız olacak şeyler:
  • Amfi
  • Jak (amfiyi gitara bağlayan kablo)

 

 • İsteğe bağlı alınabilecekler:
  • Çoklu efekt cihazı ya da aşağıda yazılanlardan edinmek istedikleriniz:
  • Efektler üzerinde dikkat etmeniz gerekenler: Efektler farklı bir atmosfer yaratmak ve seslerin daha farklı ve güzel çıkmasını sağlamak için vardır. Fakat müziği yaratan sadece onlar değillerdir tabiki.Efektörsüz iyi müzik yapma seviyesine gelene kadar onları çok fazla kullanmamanız önerilir.
  • Wah wah pedalı
  • Distortion pedalı (stilinize ve amfinize göre)
  • Chorus
  • Flanger
  • Dijital delay ve/ya da Echo
  • Vocoder
  • Gitar ayaklığı ya da duvar askısı, eğer gitarınız her zaman görünür bir yerde olursa çalmak için çok daha fazla motive olursunuz.

İtalyanca’dan Türkçe’ye çeviren ve içeriği hazırlayan ve gitar kursumuza katkıda bulunan: Eda Aşkan

Yazı Üzerine Bilgiler

English: Be a Guitar God, Español: ser un dios de la guitarra, Português: Se Tornar um Deus da Guitarra, Русский: статьгитарныммастером, Deutsch: Ein Gitarren Gott werden, Français: devenir un dieu de la guitare

 

WhatsApp Bize Yazın