08 Aralık 2014

Okul Öncesi Müzik Eğitimi

Müzik, hayatın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Hatta birçok hasta müzik tedavisi ile iyileşebilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre müzik dinlemek, vücuttaki hasarlı ses dalgalarını düzeltmeyi sağlayabilmektedir. Her yaşta insanın ruhsal olarak vücudunun rahatlaması için mutlaka müzik dinlemesi gerekmektedir.

İnsanoğlunun sesle tanışması anne karnından başlamaktadır. Bebek anne karnında iken seslere hatta dinlediği müziklere tepki vermektedir. Anne karnında dinlenen müziğin doğumdan sonra çocuğun daha ılımlı ve sakin bir birey olarak yetişmesinde katlısı bulunmakta olduğu bilim insanları tarafından ifade edilmektedir. Hatta öyle ki annelerin söylediği ninnilerin çocukları sakinleştirdiği ve rahatlattığı, bu nedenle çocukların uykuya çabuk daldığı ifade edilebilir. Ayrıca çocukların müzik dinleyerek melodi ve ritim gibi kavramları çok erken yaşta öğrenmeleri ileride müziğe daha fazla ilgi duyması mümkün olabilmektedir. Hatta belki de iyi bir müzisyen olmasını sağlamaktadır. Dinletilecek müziğin çocuğun yaşına uygun müzik olması daha yararlı olacaktır. Uzmanlar bu konuda bebekler için klasik müzik tavsiye etmektedir. Müzik dinleyen çocukların beyni rahatlamakta, zekâ gelişimi müzik dinlemeyen çocuklara göre çok daha ileri düzeyde olmaktadır. Ayrıca klasik müzik tarzları gibi müzik türlerini dinlemenin bireye huzur verdiği ve bazı müzik tarzlarının ders çalışmada konsantrasyonunu arttırdığı belirtilmektedir. Ayrıca çocuklar müzik dinlemeyi sevdiklerinden eğitici özelliklerden taşıyabilir. Müzik aracılığı ile çocuklara şekiller, renkler, sayılar ve harfler eğlenceli bir şekilde çocuklar sıkılmadan öğretilebilmektedir. Ayrıca çocukların müzik dinlemesi kadar şarkıları kendi söylemesi de bireyin gelişimi için son derece yararlıdır. Çocuk şarkıyı söylerken unuttuğu şarkı sözlerini doğaçlama yaparak kendi tamamlayabilir. Çocuğun yaratıcığını arttırır. Şarkı söylemek çocuğun öz güvenini arttırmaktadır. Ancak çocuğa şarkı öğretirken sözleri kolay, onun anlayabileceği ve söyleyebileceği türde şarkılar seçilmelidir.

Gerek müzik dinlemek, gerekse şarkı söylemek her yaşta insanın ruh ve beden sağlığı için gerekli olmakla birlikte küçük yaşlarda başlanan müzik alışkanlığının çocukların zekâ gelişiminde ve sosyal yaşantısında son derece faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Bebeklikten başlayarak müzik dinleyerek ve söyleyerek büyüyen bireyler günlük yaşamda diğer bireylere göre daha çok başarılı daha sosyal ve sakin bir birey olmaktadırlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın