Kültürün Yansıması Enstrumanlar

Her ülkenin kendine has bir müzik kültürü vardır. Bu müzik kültürüne göre üniversitelerde, sanat merkezlerinde ve konservatuarlarda müzik eğitimleri verilir. Ve tabi ki her ülkenin müzik kültürünü daha iyi yansıttığı, kendine has enstrumanları da, kültür içerisinde ortaya çıkar ve gelişir.

Örneğin Komuz, geleneksel Kırgız kültürünü en iyi yansıtan müzik entrümanlarından biri. Diğer Türk halk kültürlerinde kobuz, homuz, hobus, kopuz biçiminde adlandırılan çalgıların da bir benzeri. 3 telli komuz erik, çam veya kavak ağacından yapılıyor ve Kırgızistan’ın bu en eski çalgısının sesi halen düğün ve toylarda duyuluyor.

Bir başka örnek ise sesi İran’la özdeşleşen Santur. Yaklaşık 3500 yıllık geçmişe sahip. 72 ila 160 arasında tele sahip olan çeşitli santurlar bulunuyor. her bir nota ise yaklaşık 4 telden meydana geliyor. Santuri Ali Rıza, sazıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Santurda 72 tel var, sağ tarafında ise sesi ayarlamak için akord yerleri mevcut. Bu çalgı genellikle ceviz ağacından yapılıyor. Alt, üst ve yan bantlardan oluşuyor.

Bir diğer geleneksel çalgı ise Balabayka. Üç telli ve üçgen gövdeli geleneksel Rus çalgısı balalayka, 18. yüzyılın sonuna doğru yaygınlaşmaya başladı. İki yüzyıldan uzun bir süre bölge insanının sevincinde coşkuyla, acısında hüzünle ses verdi. Ancak bugün Rusya’da daha çok folklorik bir unsur haline gelen bu enstrümanı çalan sanatçı sayısı sınırlı.

Fakat bu geleneksel çalgılar pek çok ülkede artık çok revaçta değiller, bunun başlıca sebeplerinden biri de kültürlerin birbiri içine fazlaca geçmesi ve gitar dersi ya da piyano dersi alan insanların bu geleneksel çalgılardan çok evrensel enstrumanlara yönelmesi. Hal böyle olunca da sanat merkezleri ve sanat eğitimi veren kurumların çoğu da bu geleneksel kültürü yaşatmak ile birlikte evrensel kültürün bir parçası olan diğer enstrumanları da öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın