Kemanda Hızlı Gelişmek İsteyenler İçin 10 Öneri

Starland Müzik Okulunda araştırılmış ve deneyimli öğretmenlerle yapılan röportajlar sonrasında güzel bir yazı çıkmış ortaya. Tabiki Taş Kağıt Sanat Merkezi Keman Kursu‘nun da bu yazıya katkısı yadsınamaz

Sadece keman öğrenmek isteyenler için değil farklı enstrümanlara ilgi duyanlara da yardımcı olacak ipuçlarını aşağıdaki yazıda bulacaksınız arkadaşlar.

Öncelikle keman öğrenmeye başlayarak  kendinize çok güzel bir yatırım yaptığınızı söylemek isteriz. Hayatınızı müzikle zenginleştiriyorsunuz.

Keman derslerinizden en iyi verimi alabilmek ve en etkili şekilde keman öğrenmeniz için size yardım etmek istiyoruz. Bu da bizim yeni yetişecek sanatçılara küçük bir katkımız olsun

keman-kursu-izmir-alsancak

Hazır mısınız? E hadi başlayalım o zaman.

1.Enstrümanınızın uygun şekilde bakımını nasıl yapacağınızı öğrenin

Kemanınızı kılıfında muhafaza edin,ve keman çalmadığınız zamanlarda kılıfını kapalı tutun.

Yayınızı çalışmanız bittikten sonra yerine kaldırmadan önce gevşetmeyi unutmayın, ve çaldıktan sonra enstrümanınızı, üzerindeki fazla reçine ve tozu temizlemek için yumuşak bir bez parçasıyla silin. Enstrümanınızı aşırı sıcak ortamlarda ya da direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmayın.

2.Keman Dersiniz için Dakik ve İstikrarlı Olun

Keman çalmayı öğrenirken derse düzenli olarak ve zamanında gitmek sizin yararınıza olacaktır. Sizin için planlanan keman derslerine düzenli olarak devam etmeniz emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. O gün keman dersine gitmeyi canınız istemiyor mu?  Çalmayı en çok istediğiniz keman parçalarından birini dinleyin ve sonra tekrar düşünün

3.Pratik Yapın!

Bu sadece enstrümanınızı çalmak anlamına gelmiyor, aynı zamanda farklı kemancıları dinleyerek ve izleyerek enstrümanınızla kendinizi fiziksel olarak rahat hissetmeniz ve ona aşina olmanız anlamına da geliyor. Bu egzersizler sırasında ayrıca kendinizi dinlemeniz de çok önemli, duymak değil ama gerçekten işitmek.

Kendinize sorabileceğiniz sorular : Gerçekten duymayı amaçladığım gibi mi çaldım? Değilse, yanlış olan nedir? Akordum bozuk olabilir mi?

 4. Hergün Biraz Pratik Yapın

Yeni başlayan iyi bir kemancı olmanın anahtarı her gün en az 30 dk. pratik yapmaktır.Tabiki 30 dakikadan daha az pratik yapmak hiç yapmamaktan iyidir, bu yüzden haydi kemanlarınızı elinize alın ve çalışmaya başlayın (Tabiki bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra ).

5.Kendinize Pratik Yapmak için Ortam ve Zaman Yaratın

En az 30 dakikalık etüdünüz sırasında keman çalışmanızızın yarıda kesilmeyeceği ve gerçekten konsantre olabileceğiniz bir ortam yarattığınızdan emin olun.

Notalarınızı müzik sehpasında her zaman ulaşabileceğiniz şekilde hazır olarak bırakabilirsiniz. Bu istediğiniz her an çalışmaya hazır olmanızı kolaylaştıracaktır.

Eğer  keman sesinin başkalarını rahatsız etmesinden korkuyorsanız müzik marketlerden bir keman susturucu satın alabilirsiniz.

Yani çalışmamanız için ‘sanat düşmanı’ komşular veya ‘ şimdi kim uğraşacak notaları hazırlamakla yeaa’ gibi mazeretler kalmıyor sevgili dostlar

Sadece çalışmaya başlayın gerisi gelecektir.

6.Metronom kullanın

Gamları ve etüdlerinizi çalışırken mutlaka metronom kullanın ve yavaş çalışın. Kemanı sadece yavaş, temiz ve metronoma uyarak çalarsanız hızlanabilirsiniz.

7. Çalışmanız Sırasında Mola Verin

Gerektiğinde mola verin. Yaptığınız çalışmada ilerlemeniz için kendinize zaman vermeniz ve bunun daha çok bir külfetmiş gibi görünmemesi önemli. Dozu siz ayarlayın ama kendinize de işkence etmeyin. Kendinizi enstrümanınızdan soğutmayın. O artık sizin bir parçanız. Kemanınızı sevin ve ona yatmadan önce iyi geceler öpücüğü vermeyi ihmal etmeyin.

8.Keman Dersinizde Dikkatli Bir Şekilde Dinleyin ve Soru Sormaktan Çekinmeyin

Keman dersiniz sırasında dikkatli bir şekilde hocanın size verdiği bilgileri ve talimatlarını dinleyin.Ayrıca çalışmanızda size yardımcı olabilecek soruları düşünün. Eğer sorular siz pratik yaparken aklınıza gelirse onları bir kenara  not edin ve bir dahaki keman dersinizde onları öğretmeninize sorun ya da benim gibi sabırsız biriyseniz hemen hocanıza mesaj gönderin.

9. Keman Parçaları Dinleyin

Müzik dinlemek kulağınızı geliştirmek için iyi bir yöntemdir. Üzerinde çalıştığınız parçaların kayıtlarını dinleyin, izleyin.

Bunları dinlemek aynı bestecinin  diğer parçalarını dinlemek için size ilham vererek yol gösterebilir. Bundan daha iyi yarar sağlamak için kemanın tarihini, çeşitli müzik stillerini ve dönemlerini araştırmanız daha fazla aşina olmanızı sağlayacaktır. Tabiki ilhamınızı takip etmeye devam edin  Ne derler bilirsiniz ‘Takibe takip’

10. Eğlenmenize Bakın 

Keman çalmayı öğrenmek eğlenceli olmalı! Eğer size çok zor geliyorsa yavaşlayın ve çalışmalarınızı yola koyun. Daha sonra buradan ilerlemeye devam edin.

Keman Kursu Hakkında Yazıyı Çeviren ve Düzenleyen: Eda Aşkan

WhatsApp Bize Yazın