Her Seviye Bateristin Ortak Tercihi Olan Şey Nedir?

Bateri çalmak isteyen, bateri dersi alan, İzmir bateri kursu adı altında eğitim alan müzikseverler ile dünyanın en ünlü ve büyük bateristleri arasında bir ortak nokta var mı diye sorarsanız cevabı çok kısa ve net olur. Evet…

Bütün bu insanlar, bateriye gönül veren bateri dersi alan herkes bagetleriyle en az bir kere “İstanbul Mehmet”, “İstanbul Agop” ve “Zildjiyan” marka bir zile vurmuş, onun eşsiz tonlarından birini müziğine dahil etmiştir. Peki nasıl oluyor da dünyanın en çok tercih edilen bu üç markası izmir bateri dersi alan bir öğrencinin de baterisinin bir parçası oluyor? Cevabı basit, bu ziller zaten bu topraklardan doğmuş ve tüm dünyaya yayılmıştır da ondan.

Tarih 1600’lü yılları gösterdiği sırada İstanbul’un Samatya semtinde bir yetim olan ve kilisenin bodrum katında kilise için çanlar üreten bir zanaatçi Kerope Zilciyan, bu işinden feragat ederek Mehter Takım için ziller üretmeye başlar. Ürettiği ziller o kadar beğenilir ki yıl 1623’ü gösterdiğinde aynı semtte kendine ait bir üretimhane açar ve zillerini burada üretmeye devam eder. Ürettiği ziller ailesinin geçimine o kadar çok katkı sağlar ki ölümünün ardında bayrağı oğlu I. Avadis Zilciyan alır. Şu anda bateri kursu kapsamında ya da çok ünlü bir grubun konserinde gözünüze çarpacak Zildjiyan ya da İstanbul Samatya, İstanbul Agop zillerinin kökeni de barağı devralan bu oğuldan gelmektedir. Çünkü Avadis yalnızca baba mesleğini icra etmekle kalmaz, aynı zamanda ürettiği zillerin mükemmel bir şekilde tınıları vermesi için durmadan araştırma yapar. Şu anda da kullanılan ve yüzyıllardır bir sır olarak saklanan Gizli Formül de aslında 1. Avadis’in bulduğu alaşımdır. Bu formül yıllar içinde babadan oğula ya da ustadan çırağa geçerek bu günlere kadar gelmiştir.

Zilciyan ailesi tarafından özel bir alaşımın elle dövülerek yapılmasından oluşan bu ziller, ilk olarak 19. yüzyılın ortalarına doğru Avrupa’nın pek çok şehrinde alıcılarıyla buluşmuştur. Daha sonra Amerika’ya yerleşen aile fertleri zil yapım işini orada da sürdürmüştür. Bugün tüm dünyanın en ünlü zil markası olan “Zildjian”, soyun İstanbul’dan Amerika’ya yerleşen fertleri tarafından üretilmektedir.

Fakat ailenin tamamı Amerika’ya göçmemiştir. Ailenin İstanbul’da kalan son ferdi olan Mikael Zilciyan, 1930 yılında devraldığı işini 1977 yılına kadar sürdürmüş fakat sanayileşmenin de etkileriyle daha fazla ayakta kalamayarak iflas bayrağını çekmiştir. Bunun üzerine çok uzun yıllar Mikael Zilciyan’ın yanında çalışan bateri dersi alır gibi zil yapmayı öğrenen kalfaları Mehmet Yıldırım ve Agop Tomurcuk, “İstanbul Zilleri” adlı firmalarını kurmuşlar ve Zilciyan’lardan öğrendikleri gelenekleri devam ettirmişlerdir. En az Amerika’daki aile fertlerinin ürettikleri kadar kaliteli olan ve aynı gizli formülden üretilen bu ziller de tüm dünyanın beğenisi kazanmış ve bateri çalmaya başlamak isteyen ya da dünyada bateri alanında ün yapmış pek çok insanın ortak noktası olmuştur. Agop Tomurcuk’un ölümü üzerine “İstanbul Agop” ve “İstanbul Mehmet” olarak iki firmaya ayrılan “İstanbul Zilleri” bugün de tüm dünyanın kabul ettiği ve en çok tercih edilen bateri zili olarak bilinmektedir.

Gün geçtikçe büyüyen ve gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda yetiştirdikleri kalfalar tarafından pek çok isimde yeni ziller üretilse de hepsi aslında birbirine bağlı bir aile gibidir. Temelleri 1600’lerin başında atılan ve bugünlere kadar gelen gelenek İzmir bateri kursuna kayıt yaptıran bir bateri meraklısı ve dünyanın en ünlü bateristi arasındaki ortak noktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın