Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitarı akord etmek özünde kolay fakat dikkat gerektiren bir şeydir, sesleri doğru algılamak ve telleri de bu seslere göre doğru ayarlamak gerekir. Gitarı çalmaya başlamadan önce mutlaka akordunu yapmak gerek, eğer gitarı akord etmezsek sesleri doğru alamayız ve kulağımız da yanlış seslere alışır. Sağlıklı bir kulak gelişimi için akort önemlidir. Gitar kursunda akord etmek ilk olarak öğretilen şeylerden biridir.

gitar-akordu-nasıl-yapılır

Enstrümana başladığınız ilk zamanlar kulaktan akort yapmak oldukça güç ve imkansızdır fakat denedikçe akort etmek kolaylaşır. Bu yüzden dijital akort cihazı edinmenizi tavsiye ediyoruz. Ama zaman içerisin de mutlaka kulaktan akort etmeyi öğrenmelisiniz. Akord yapmak sanıldığı kadar zor bir şey değildir.

Masaüstü ya da sapa takılan dijital akort cihazlarının kullanımı oldukça kolaydır. Siz tele vurdukça, cihazın ekranında nota belirir ve ince ayar yapmanızı sağlar. Sizin de tek yapmanız gereken, teli sıkıp ya da gevşetmeniz olacaktır.

Farklı gitar akort varyasyonları vardır. Dijital akort aleti kullanıp da gitar yapmakta öncelikle bilmeniz gereken şey, dijital akort cihazlarının batı sistemli notasyona dayanmış olduğudur. Notalar do-re-mi-fa-sol-la-si diye isimlendirirken tuner’da harf karşılıkları olan alfabenin ilk yedi harfine kodlamışlardır. Aşağıda ki tablodan bu sistemi öğrenebilirsiniz. Gitar öğrenmek isteyen müzisyen adaylarının sıkça karşılaşacağı bir sistemdir.

Notaların Harf Karşılıkları

Do – C
Re – D
Mi – E
Fa – F
Sol – G
La – A
Si – B

Gitarınızı kulaktan akort etmek için, öncelikle bir sesi referans almalısınız. Bunun için genellikle la sesi kullanılır. La sesini alabileceğimiz aletlerden bir tanesi akort düdüğüdür. Akort düdüğünün de çeşitleri vardır.

Bu gibi özellikleri yaparak gitarın akordunu çok iyi bir şekilde yapmak mümkündür. Akort işi de yapıldıktan sonra geriye eğlencenin kendisi kalmaktadır. Akort işi de güzelce tamamlandıktan sonra geriye sadece ses ve notaların muhteşemliği kalıyor.

Gelelim gitar akordunun ayrıntılarına;

Gitar Tellerinin İsimleri

Gitar telleri standart akordlamada yukarıdan aşağıda yani en kalın telden en ince tele doğru mi la re sol si mi şeklinde sıralanır. Bu notalar harf olarak E-A-D-G-B-E şeklinde gösterilir.

Akord cihazı yani tuner açılır ve tuner duyduğu her sesi harfin nota karşılığı olarak bize verir, tellere sırasıyla vurarak tunerda doğru harflerin çıkıp çıkmadığını kontrol etmeli ve doğru notaya yani doğru harfe ulaşana kadar teli sıkmalı ya da gevşetmeliyiz.

WhatsApp Bize Yazın