25 Nisan 2013

Fotoğrafçılık Kursu Alsancak

Hayatınızın en renkli karelerini fotoğraf kursumuzla yakalamaya hazır mısınız?

Alsancak Taş Kağıt Sanat fotoğraf dersleriyle, bu kareleri çekerken sizinle birlikte.

TEMEL FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Fotoğrafın sadece teknik olmadığını bilerek fotoğraf kareleri ile cümleler kurup hikayeler anlatmaya inandık. Sürekli gözden kaçan fakat hiç unutulmaması gereken, fotoğrafın bir anlatım biçimi olduğunu kendimize ilke edindik ve sizi de aramıza bekliyoruz.

 

Süre : 5 Hafta – 14 saat

       Atölye içeriği

1.Ders – Teorik 2 saat

       İlk dersimizde fotoğraf makinesinin mantığını anlamak için teknik bir giriş yapıyoruz. Her tip makine için ayrı ayrı danışmanlık desteği ile işlenecek dersimizin konu başlıkları şöyle : Fotoğraf tarihine kısa bir bakış, görüntü oluşumu. Makine tipleri, dijital ve analog makineler, renk kanalları, RGB – CMYK nedir, nelere dikkat edilmelidir. Megapixel, jpg, raw, tiff nedir, boyutlar neye göre kullanılmalıdır? Gördüğümüz görüntüyü fotoğraf makinesi ile yakalamak için neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir? ilk dersimizde bu soruların cevaplarını hep birlikte bulacağız.

2.Ders – Teorik 2 saat

      İkinci dersimizde fotoğrafın temel anlamda tekniğini öğreneceğiz, yani enstantane ve diafram bilgisine değineceğiz. Örnek fotoğraflar ile önce diaframın ne olduğunu ve neleri etkilediğini, sonrada enstantaneyi öğrenicez. Ardından iki değişken arasındaki bağlantıya bakarak ışığa göre yapmamız gereken ayarları göreceğiz. 

3.Ders – Teorik 2 saat

       Bu dersimizde ışık, renk ve objektifler konusuna bakacağız. Fotoğrafta ışığın önemini görüp ışık türlerini inceleyeceğiz ve gösterge bilim üzerinden ışığın bizi nasıl yanılttığını öğreneceğiz. Işığı ve rengi kullanmayı öğrendikten sonrada objektifler konusuna bakarak hangi objektifin nerede kullanılması gerektiğini göreceğiz. Uzman eğitmenimiz size uygun en iyi objektifin ne olduğunu tespit etmenizde yardımcı olacak.

4.Ders – Teorik 2 saat

      Son teorik dersimizde fotoğraftaki en önemli konu olan kompozisyon öğelerini inceleyeceğiz. Görüntülerin bizi neden etkilediğini, bizi etkileyen bir görüntüyü nasıl başkalarınada gösterebileceğimizi kompozisyon öğeleri üzerinden göreceğiz. Anlatım dilini inceleyen gösterge bilim üzerinden görüntüleri etkili ve gerçekçi cümleler haline getirmenin yollarını ve fotoğrafın sadece teknik olmadığını, anlatımın ne kadar büyük bir önem taşıdığını bu derste hep birlikte göreceğiz.

 

 5.Ders – Uygulama 6 saat

      Bu dersimiz tamamen uygulama ile geçecek. İzmirin en güzel mekanlarında belirlenen gün ve saatte buluşarak 4 teorik derste öğrendiğimiz bilgilerin uygulamasını yapacağız. Çekim sürecinin başından sonuna kadar eğitmenimiz size danışmanlık yaparak makinenize hakim bir şekilde fotoğraf çekmenize yardımcı olacak. 

 

 EĞİTMENİMİZ :

1979 doğumlu, Akdeniz Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü mezunu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Endüstriyel Tasarım Bölümü yüksek lisans öğrencisi. 2012 yılından beri Yaşar Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde öğretim görevlisi. Yaşar ve Ege Üniversiteleri de dahil olmak üzere bir çok özel ve resmi kurumda fotoğraf ve tasarım dersleri veriyor. Uzmanlık alanı olan deneysel ve belgesel fotoğraf projelerinde çalışmaya ve fotoğrafı anlatım biçimi olarak kullanmaya devam ediyor.

Fotoğraf artık hayatımızın tam her yerinde, tam içinde, sosyal medyaya her gün bir sürü fotoğraf yüklüyoruz, sevdiklerimizi çekiyoruz, gördüğümüz ilginç şeyleri çekiyoruz, kendimizi çekiyoruz sürekli fotoğraf çekiyoruz telefonumuzun galerisinde bir sürü anı biriktiriyoruz, cep telefonları sayesinde hemen hemen herkes fotoğraf çekmenin ne demek olduğunu az da olsa biliyor, peki daha iyi fotoğrafları daha bilinçli şekilde çekmek daha iyi olmaz mı?

Fotoğraf makinam olmadan fotoğraf kursuna gelebilir miyim, güzel fotoğraflar çekmem ne kadar zamanımı alır, fotoğraf kursuna katılmak için yaşım geç mi gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa fotoğraf kursu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

VIP özel fotoğraf dersleri sayesinde özellikle yıllarını iş ile geçirmişler için ya da okul hayatından vakit bulamayanlar için uygulanan fotoğraf eğitim programında aradığınız her şeyi bulabileceksiniz. Örneğin fotoğraf kursu ders saatleri katılımcı tarafından belirlenecek, fotoğraf eğitimleri istenirse Taş Kağıt Sanat’ fotoğraf kursunda istenirse katılımcının belirlediği yerde düzenlenecektir. Uygulamalı dersler ise farklı dış mekânlarda beraber kararlaştırılarak yapılıyor.

Doğru Fotoğraf çekmeyi ne kadar zamanda öğrenmem mümkün olur?

4 hafta süren temel fotoğrafçılık eğitiminde başarılı olup güzel ve doğru fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz. Amacınız daha profesyonel olmak ise,  o zaman mesleğin atölye programlarına katılmanız gerekir. Eğitim sürenizde almak istediğiniz meslek eğitimine göre değişkenlik gösterecektir.

Ne zaman fotoğraf çekmeye başlayacağız? Geziler yapılacak mı?

Teorik fotoğraf dersleri bitirdikten ve teknik eğitimler verildikten sonra sahaya çıkmaya hazırsınız demektir. Fotoğraf gezilerimiz de aldığınız eğitim türüne göre değişmektedir. Mesela ürün fotoğrafçılığı eğitimine katılmışsanız uygulamalı dersler stüdyoda gerçekleşecektir. Herhangi bir alan fotoğrafçılığında uzmanlaşmak istiyorsanız pek tabiki konu ile ilgili gezilere katılacaksınız.

Temel fotoğraf eğitimlerinizden sonra dilediğiniz takdirde konaklamadan ulaşıma kadar her aşamasında yanınızda olacak olan bir ekiple özel fotoğrafçılık turunuzun planınlarınıda yapabilirsiniz. Ailenizle ve arkadaşlarınızı da yanınıza alıp, yolculuğunuzun tadını çıkarırken fotoğrafçılıkta da kendinizi geliştirme imkânı bulabilirsiniz.

Kimler Kişiye Özel Fotoğraf Kursuna katılabilir?

  • Düzensiz çalışma saatleri olanlar,
  • Özel ve tek olarak ders almak isteyenler,
  • Tek kişi daha rahat öğrenebilirim diyenler,
  • Ders saatlerinin seçimini kendileri yapmak isteyenler,
  • Belli bir konunun üzerinde profesyonelleşmek isteyenler eğitimlerimize katılmak için başvurabilirler.

Ayrıca photoshop kursumuz ile çektiğiniz fotoğrafları düzenlemeyi öğrenip eğitiminizi yükseltebilirsiniz.

  • Fotoğraf eğitiminiz tamamlandığında da başarı sertifikasına sahip olacaksınız.

Temel Fotoğraf kursunda neler öğreneceğiz?

İlk temel fotoğraf derslerinde öğrenilecek konular;
Fotoğraf makinelerinin çeşitleri ve kullanım alanları, fotoğraf makinalarının sahip oldukları özellikler, fotoğraf makinasının üzerindeki ayarlar, fotoğraf makinalarında kullanılan objektif çeşitleri ve objektiflerin özellikleri, doğru pozlama nasıl yapılır, fotoğrafta ışık kavramı, diyafram ayarları ve enstantane ayarları, fotoğrafta kompozisyon kavramı, dünyaca ünlü fotoğrafların incelenmesi ve yorumlanması, yardımcı fotoğraf ekipmanlarının tanınması ve fotoğrafçılığa dair ipuçlarının verilmesi, nasıl güzel fotoğraf çekerim sorusunun yanıtlanması.

Eğitmenlerinizin fotoğraf deneyim ve uzmanlıkları nedir?

Fotoğraf eğitmenlerimizin hepsi fotoğraf alanında en az 5 yıllık deneyime sahip kişilerdir. Farklı fotoğrafçılık alanlarında uzmanlık sertifikaları olan pek çok firmanın çekimlerini gerçekleştirmiş fotoğraf öğretmenleri ile çalışıyoruz.

4 haftalık temel fotoğraf eğitimi yeterli gelecek mi?

Evet 4 haftalık temel fotoğraf kursu, temel olarak fotoğraf çekmeyi, fotoğraf makinasını tanımayı öğrenmek isteyenler için yeterlidir. Fotoğraf Eğitim programımız fotoğrafçılığın bütün kavramlarını ve tekniklerini kapsamaktadır. Azimli ve doğru çalışma ile yeterli derecede uygulamayla da kursiyerlerimiz temel eğitimi tamamlıyorlar.

Fotoğraf etkinlikleriniz ne zamanlarda oluyor, talep mi etmek gerekiyor?

Fotoğraf kursu bitiminde uygulamalı derslerimiz içinde etkinlikler ve faaliyetler düzenleniyor. Ayrıca fotoğraf gezilerimiz de dönem dönem kursiyerlere en uygun zamanda olacak şekilde gerçekleştiriliyor.

Fotoğrafçılık etkinliklerinizi nereden, nasıl takip edebilirim?

Fotoğrafçılık etkinliklerimizi facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Fotoğraf kursumuz Alsancak’ta olup, Karşıyaka ve Bornova şubelerimize de ulaşmanız fotoğraf kursu için başvurmanız mümkündür. Ayrıca fotoğraf kursumuza her yerden ulaşım çok kolaydır.

Fotoğrafçılık kurslarımıza katılan bireyler, fotoğrafçılık kursları bittikten sonra gerçekleşen tüm fotoğraf gezilerine katılabilmektedirler, ayrıca kursa katıldıklarında eğer bir fotoğraf makinası sahibi değillerse kursumuzdaki fotoğraf makinalarını kullanabilirler.

Yazımızın devamı fotoğraf kursumuzla ilgili temel bilgiler dışında genel bir özet niteliğindedir, aklınıza takılan diğer sorular için fotoğraf kursumuzu arayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Merceğe yansıyan ışığın oluşturduğu büyülü dünyayı gelin fotoğraf kursumuzda beraber keşfedelim.Tüm fotoğraçılık terimlerini, fotoğraf çekmenin püf yollarını, nasıl güzel fotoğraflar çekileceğini ve fotoğraf makinesinin kullanımını işinde uzman fotoğraf eğitmenlerimizden öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraf atölyelerimizden size en uygun olanına kayıt yaptırabilirsiniz;

Uygulamalı Fotoğraf Kursu
Temel Fotoğrafçılık Kursu
İleri Düzey Fotoğrafçılık Kursu
Kurumsal Fotoğrafçılık Kursu
Çocuk Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğrafçılıkla hobi olarak ilgilenen,  fotoğrafçılığa profesyonel seviyeye ilk adımını atmak isteyen,  bu işi hobi olarak düşünen tüm kişilere fotoğrafçılık dersi vermekteyiz.

Birinci derecede uygulamalı olarak işlenen ders programımızda kapalı mekan çekimleri, dış mekan çekimleri, panaroma çekimler, uzun pozlama çekimleri, doğa çekimleri, turistik gezi çekimleride bulunmaktadır.

Genelde birebir işlenen fotoğrafçılık derslerimizin yanında grup dersleri de alabileceğiniz fotoğraf kursumuza uğramayı unutmayın.

Nasıl iyi bir fotoğrafçı olabilirim?
İyi bir fotoğrafçı olabilmek için belli bir eğitim düzeyinden geçerek iç ve dış mekan çekimleri ile bol bol pratik yapımı gerekmektedir. Ayrıca kısa süreli de olsa seminerlere, workshoplara katılmak ufkunuzu genişletebilir. Ancak yine de teorik bilgilerin yanı sıra iyi bir düzeye gelmeniz için fotoğraf üzerine pratiğinizi geliştirmelisiniz. Bol bol fotoğraf örneklerini incelemeli ve nasıl çekildiğini düşünmeli, fotoğrafları yorumlamaya çalışmalısınız.

Hafta içi veya hafta sonu fotoğraf gruplarından herhangi birine katılarak ortalama 2-3 ay içerisinde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Ya da bireysel fotoğrafçılık derslerimizle bu süreyi 1 ay gibi kısa bir zamanda da tamamlayabilirsiniz.

Fotoğrafçılık kursları makine türleri, pozlama, enstantene, diyafram, ASA/İSO, ışık ve kompozisyon, lens, sensör vb. konuların yanı sıra fotoğrafçılığın tarihi hakkında teorik bilgiler ile birlikte uygulamalı alıştırmalarla çekim tekniklerini öğretmektedir. Bu sebeple kurs öncesinde makine sahibi olmayan katılımcıların eğitmenlerinden bu konuda destek alarak ihtiyaçlarına yönelik en uygun makineyi almaları sağlanmaktadır. Pahalı ancak uygun olmayan bir makine yerine birkaç önemli noktaya dikkat ederek uygun bir tercih yapabilirsiniz. Mesela makinenizin pozlama süresi, fotoğraf kalitesi, saniyede çektiği kare sayısı, ergonomik olup olmaması tercih aşamasında sizlere yön verecektir.

Fotoğrafçılık kurslarından alacağınız eğitim ile hem okul hem de profesyonel hayatta önemli başarılar elde edebilirsiniz. Bu sebeple özellikle bu alanda başarılı işlere imza atmak isteyen veya bu alanda üniversite okumak isteyen öğrencilerin tecrübe etmesi gereken bir deneyimdir. Ancak şunu unutmamalısınız ki başarınızın en büyük kaynağı eğitim ve deneyimin yanı sıra hayal gücünüzdür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın