Doğru Nefes Önemlidir, Şan Dersinde İlk Adım

Yaşam, nefesle başlar ve her adımımızda, yaşamın her anında bize eşlik eder. İlk andan son ana kadar insan için hayati önem taşıyan olguların başında gelir.

Fakat pek çok insan doğru ve kaliteli biçimde nefes almanın ne kadar önemli olduğunun farkında olmadan, gelişigüzel bir şekilde oksijeni ciğerlerine doldurur. Oysa doğru teknikle alınan kaliteli nefes, gerek sağlık gerekse mesleki anlamda başarı elde etmek isteyen bireylerin faydalanması gereken bekli de hayatın en önemli kuralıdır.

Nefes sadece burun ve ciğerlerle alınmaz. Düşünsel anlamda ellerle, ayaklarla, başın üstü, ve bütün bedenle nefes alınabilir. Bilinçli bir nefes alışverişi ile bütün potansiyelleri harekete geçirecek bir kabiliyet oluşturulabilir. Nefes bir köprü bir yoldur. İçeri alınmak ve dışarı çıkartılmak istenen her şey nefes yolu ile taşınabilir.

İzmir şan kursu olarak eğitim veren kurumlar da en az bireyler kadar bu konuya önem vermeli ve Nefes egzersizlerini şan kursu müfredatlarının öncül konularından biri haline getirmelidir. Çünkü doğru şekilde alınan nefes nefes ses eğitimi vermek için de önemlidir. Şan dersi olarak ilk hedef nefes eğitimi olmalıdır. Nefes çalışmaları ile diyaframın kullanılması bir anda yürütülmelidir. İyi bir ses rengiyle şarkı söyleyebilmek hatta iyi ve etkili konuşabilmek için her şeyden önce doğru nefes alıp vermesini öğrenmek gerekir. Günlük hayatta akciğerlerden alınan ve diyafram ile desteklenmeyen nefes, kaliteli bir sesin oluşumuna engel olmaktadır. Kaliteli oluşmayan ve Diyafram nefesi kullanılmayan bir ses ile şarkı söyleme ve kaliteli hava soluma gibi konulardan bahsetmek de yersiz olacaktır.

Tabi ki etkili bir nefes almanın tek yolu diyafram nefesi kullanmak değildir. İzmir şan kursu bünyesinde bulunan yetkin şan eğitmenleri bir diğer nefes biçimi olan omuz ve göğüs nefesi hakkında da bilgi sahibi olmalı ve katılımcıları bu anlamda yönlendirebilmelidir. Fakat bu nefes, havanın ciğerlerin üst kısımda toplanmasını sağlar ve şarkı söylemek için elverişli bir nefes biçimi değildir.

Peki şarkı söylemek hatta kaliteli bir yaşama sahip olabilmek büyük bir zorunluluk olan diyafram nefesi nasıl alınır?

Doğru diyafram nefesi almak için ilk öncelik burnumuzdan nefes almaktır. Diyafram nefesi, yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken, elimizi karnımızın üzerine koyarsak, bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz. Yatarken çok doğal olan bu nefes, ayakta iken zorlukla ve belirli bir teknikle elde edilir. Özellikle şarkı söylemek isteyen biri için diyafram nefesi çok önemlidir. Gögsün alt kısmına hava toplayarak alınması gerekir ve bunu yaparken midemiz hafifçe öne giderek tekrar yerine gelir. Diyafram nefesi kullandığımızda vücudumuza daha fazla oksijen alma ve daha kaliteli yaşama, daha iyi konuşma ve daha net tonlarda şarkı söylemek mümkün hale de gelecektir.

Fakat diyafram nefesi alırken şan kursu olarak hatırlatmatmamız gereken birkaç nokta da vardır.

  1. Nefes alırken derin, sık, çabuk, düzenli, gerilmeden, gürültüsüz alıp vermeyi öğrenmelisiniz.

  2. Nefesinizi kesinlikle burnunuzdan alıp, ağzınızdan vereceksiniz.

  3. Nefesinizi alış, tutuş ve veriş zamanlamanız 1- 4 -2 formülüne uygun olmalı.

  4. Yani nefesinizi 2 saniyede almışsanız 8 saniye içinde tutacak ve 4 saniyede vereceksiniz.

  5. Nefes alırken akciğerlerinizi zorlayınız Nefesi uzun süre alıp tutmayı öğreniniz.

  6. Bir anda fazla alınan oksijen baş dönmesine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın