Bir Klarnet İlahı, Giora Feidman

Bazı insanlar özeldir, yetenekleri onlarla birlikte doğar ve yaptıkları işte o kadar başarılı olurlar ki tüm dünya onları yaptıkları işle tanır ve eğer bu iş bir enstruman ise kimi zaman enstruman ve isim özdeşleşir. Klarnet dersi almak isteyen herkesin ya da klarnet öğrenmek için yola çıkan herkesin duyduğu isimlerin başında ise Giora Feidman gelir.

Peki İzmir Klarnet kursu bünyesinde de sıkça adından bahsettiğimiz Giora Feidman kimdir? Feidman 26 Mart 1936 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın daha ilk tohumları atılırken hayata gözlerini açmış İsrailli bir klarnet ustasıdır. Klezmer müziği denince akla gelen ilk klarnetçilerden biri olan Giora Feidman hayata gözlerini Arjantin’in Buenos Aires kentinde açmıştır. Yeteneğinin doğuştan geldiğinin bir kanıtı olarak ailesinin neredeyse tamamı klezmer müziğinin ünlü isimlerindendir. Ailesinin geleneğini sürdüren Feidman hayatı boyunca Doğu Avrupa pazarlarında düğünler, bar mitzvaları ve tatil kutlamaları için müzik yaptı. Daha sonra evlenen Giora Feidman hayatı boyunca da uzmanı olduğu enstrumanı ile yaşadı.

Feidman, kariyerine Buenos Aires’te Teatro Colón Senfoni Orkestrasında, orkestranın bir üyesi olarak başladı. Yeteneğinin kısa sürede göz doldurması ile birlikte orkestraya başladıktan iki yıl sonra İsrail Filarmoni Orkestrası ile birlikte de çalışmalar yapmaya başladı. 20 yıl gibi uzun bir süre İsrail Filarmoni Orkestrası bünyesinde çalışmalarına devam eden Giora Feidman 1970’lerin başında solo kariyerine başladı. Berliner Senfoni Orkestrası , Kronos Dörtlüsü , Polonya Oda Filarmoniği, Münih Oda Philarmonik Orkestrası ve Münih Radyo Orkestrası ile sayısız çalışmalara imza attı ve her seferinde dinleyen herkesi kendine hayran bıraktı. 1974’te İsrail Filarmoni Orkestrası, besteci Misha Segal’i Giora Feidman’a klarnet ve orkestra için bir konçerto yazmak üzere görevlendirdi. Orijinal Nigun’a dayanan bir hareket parçası besteleyen tarihin en başarılı klarnetçilerinden biri olan Feidman aynı yıl prömiyeri aldı.

Hayatını adadığı enstrumanı her alanda icra eden klarnet kursu içinde pek çok eserine aşina olduğumuz Giora Feidman bütün dünyanın bildiği filmlerde de müziğiyle boy gösterdi. Bunların en önemli örneklerinden biri de dönemin en çok ses getiren yapımlarından biri olan ve Steven Spielberg imzası taşıyan Schindler’s List’ın soundtrack albümü için olandı. Klarnet soloları ile dönemi ve bir anlamda kendi hayatında yaşadığı İsrailli olmanın zorluklarını filmde notalara döken Giora Feidman, bu soundtrack albümü ile milyonlarca insanın kulaklarına ezgilerini taşıdı. Klezmer müziğiyle alakalı olan ya da olmayan tüm dünyanın duygularına tercüman oldu ve filmle birlikte onları dönemin gerçeklerine başka bir gözle bakmaya yönlendirdi.

Dünya klarnet tarihine altın harflerle ismini yazdıran Feidman, her yıl düzenli olarak hayata geçirilen “Clarile and Klezmer in the Galilee” seminerinin ve ustalık programının kurucusu oldu. Böylece klarnet kursu almak isteyen ve klarnet eğitimi ile kendini geliştirmek isteyen pek çok klarnet öğrencisine de yol gösterici olarak elini sorumluluğun altına soktu.

Solo kariyerine de pek çok çalışma da sıkıştıran Giora Feidman’ın çalışmalarından birkaçı ise şu şekilde:

 • Feidman Plays Mozart and More (2003)
 • Safad — Feidman and The Safed Chamber Orchestra (2004)
 • Ewigkeit dringt in die Zeit (2004)
 • Wenn du singst, wie kannst du hassen? (2005)
 • Feidman and Eisenberg — Live at St. Severin (2005)
 • Crossing Borders (2006)
 • Klezmundo (2006)
 • Klezmer in the Galilee (2007)
 • The Spirit of Klezmer (2008)
 • Klezmer & Strings (2009)
 • Very Klezmer (2012)
 • Feidman plays Beatles! (2017) — Feidman and Rastrelli Cello Quartett

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın