Adım Adım Tiyatro Eğitimi Hakkında

İnsanların sanata dair en büyük hayallerinden biri iyi bir tiyatro, sinema ya da dizi oyuncusu olmaktır. Bu hayaline bir yerden başlamak isteyen insanlar için de pek çok sanat merkezi Oyunculuk Kursu adı altında kurslar açmaktadır.

Özellikle İzmir gibi büyük şehirlerde pek çok sanat merkezi insanlara oyunculuk eğitimi vermek için beklemektedir. Peki bu kadar kurs arasında seçim yapmak için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle iyi bir oyunculuk eğitimi almak için, bu alanda Güzel Sanatlar Eğitimi almış profesyonel eğitmenler ile çalışmak birincil şarttır. Pek çok sanat merkezi, bu konuda yetkinliğe sahip olmayan eğitmenler ile çalışmakta ve bu nedenle gerekli eğitimi de verememektedir.

Ancak yalnızca iyi bir eğitmen ile çalışmak da yeterli değildir. Kurs kapsamında, oyunculuk adına öğrenilmesi ve uygulanması gereken belli başlı adımlar vardır.

1 – Doğaçlama

Oyunculuk eğitiminin temel taşlarından biri doğaçlama eğitimidir. Doğaçlama belirli bir durum ya da başlıktan yola çıkarak metne bağlı kalmadan yapılan oyunculuk çalışmasıdır. Sözlü ya da sözsüz olan bu çalışmada, akışın belirli bir bölümü ya da kanavası eğitmen tarafından verilir. Oyunculuk eğitimi alan kursiyerler bu kanava ya da akıştan yola çıkarak beden dili ve kimi zaman repliklerle hikayeyi tamamlamaya çalışırlar.

Doğaçlama eğitimini iyi alan kursiyerler, karakter yaratma, role çalışma v.b. konularda belirli bir aşamaya kadar kendilerini geliştirmiş olacaklardır .

2 – Tirat

Tirad çalışması hem Güzel Sanatlar Fakültesi hazırlık sınıfları için hem de hobi amaçlı oyunculuk eğitimi alan kursiyerler için vazgeçilmez bir çalışma konusudur.

Genelde klasik metinlerden alınan uzun monologlar ile yapılan tirat çalışmasında kursiyerler kendilerine verilen monologları hem ezberleyerek hem de role uygun bir karaktere bürünmeye çalışarak sahnelerler. İyi bir eğitmen kursiyere bu anlamda ufuk açıcı teknikler ve sıçrama noktaları vermekle yükümlüdür.

3 – Metin çalışması

Tiyatro metin çalışması tiyatro eğitiminin en önemli kısımlarından biridir. Özellikle sınıf çalışmalarında, karşılıklı sahneler ve bütün bir metne hakim olarak çalışmak oyunculuk yolunda ilerleyen kursiyerler için kontrol altında bütün süreci deneyimleme şansı vermektedir. Bu çalışmalarda genellikle metin sınıfın mevcudu, kadın – erkek sayısı ve ortak zevklere göre seçilmelidir.

Yalnızca 3 aşamasından kısaca bahsettiğimi tiyatro kursu içeriğini çok daha ayrıntılı ve her bir kursiyerle birebir çalışan sanat merkezleri, hevesle bu yola çıkan insanların en büyük destekçilerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Bize Yazın